Strona główna » Jak uruchomić stare gry w 2023?

Jak uruchomić stare gry w 2023?

W obecnych czasach odpalenie gier sprzed dziesięciu czy piętnastu lat może być wyjątkowo trudne i bardzo uciążliwe. Niektóre z nich możemy zakupić na Gogu, dzięki czemu odpalenie ich nie wymaga od nas aż takiego wysiłku i czasu. Niestety jednak nie zawsze znajdziemy tam tytuł, który chcielibyśmy sprawdzić po latach. Co w takim razie robić w takiej sytuacji?
To pytanie zadałem sobie kilka miesięcy temu, gdy po długim czasie chciałem ponownie wcielić się w role psiego detektywa Aca venture. Odpalenie gry na Windowsie 10, graniczyło z cudem a odkopywanie zabytkowego laptopa, w celu ogrania tylko i wyłącznie jednego tytułu było zbyt czasochłonne. Postanowiłem wiec poszukać kilka innych sposobów, które umożliwią mi ogranie kultowych tytułów na obecnym komputerze. Mam nadzieje, że przydadzą wam się one w przyszłości i nie będziecie musieli poświęcać tyle czasu w poszukiwaniu rozwiązań.

Problemy ze zgodnością

Na zainstalowanej aplikacji bądź grze klikamy prawym przyciskiem myszy następnie:
Rozwiąż problemy ze zgodnością  =>  rozwiąż problem z programem => zaznaczamy okienko „Program działał w starszych wersjach systemu ..” => klikamy w przykładową wersję, a następnie testuj program. Rozwiązanie to nie należy do najlepszych,  w moim wypadku jedna gra po zminimalizowaniu zacinała się i trudno było do niej wrócić. Jednak chciałem wam pokazać, że istnieje taka opcja wbudowana we współczesne systemy Windows.

Scumm vm

Scumm vm to program, który umożliwia uruchamianie niektórych klasycznych  gier przygodowych, pod warunkiem że posiadasz ich pliki danych. Przykładowo rozpakowane iso w jakimś folderze. Nie będę się jakoś szczególnie rozpisywał. Jeśli chcielibyście się dowiedzieć więcej o tym programie zapraszam tu => link
Jest to rozwiązanie, które odkryłem dość niedawno, jednak wydaje się bardzo proste i intuicyjne. Wkładamy płytę do naszego napędu i kopiujemy jej zawartość do nowego folderu (lub jeśli posiadamy plik iso/zip wypakowywujemy go), a następnie uruchamiamy program, klikamy „dodaj grę” i zaznaczamy nasz folder.  Gotowe! Jeśli opcje domyślne nie będą dla nas satysfakcjonujące, Scumm vm umożliwia nam wiele modyfikacji związanych z grafiką, dźwiękiem, przypisanymi klawiszami itp.

Tworzenie własnej maszyny wirtualnej

Dwa następne rozwiązania mogą być trochę bardziej skomplikowane dla osób, które nie są  bardziej obeznane z rzeczami technicznymi.
Jednym z ich jest  stworzenie swojej własnej retro maszyny przy pomocy aplikacji virtual box, pomaga ona nam skonstruować swój własny oldschoolową komputer na swoim ówczesnym. Tworzymy nową maszynę wirtualną, ustawiamy potrzebne parametry, a następnie wybieramy system operacyjny w formacie iso do instalacji. Jeśli nie macie pliku z system, polecam poszukać jakiegoś z Windowsem xp,  poszukiwanie długo wam nie zajmie, a instalacja jest szybka i przyjemna 🙂

Retro Pie

Jeśli chcemy stworzyć swoją własną retro „konsole”, to rozwiązanie może nam w tym pomóc. Jedyną potrzebną rzeczą, będzie zakupienie płytki, na której zainstalujemy system. Ma ona wbudowane wiele emulatorów starszych konsol, opcję modyfikacji całego interfejsu oraz możliwość obejrzenia filmu lub serialu na playerze, gdy granie dostatecznie nas zmęczy.

DOSBox

Jeśli chcielibyście odpalić kilka dosowych klasyków takich jak: Duke Nukem 3D, Wolfenstein 3D czy Quake to ten emulator może was zainteresować. Instalacja jest bardzo szybka, a sama konfiguracja nie zajmuje dużo czasu.

Rozwiązań pewnie, znajdzie się nadal cała masa, przykładowo jest jeszcze DREAMM 2.1 do gier od LucasArts studio, launchbox-app, czy The Internet Archive, które oferuje sporo starych gierek. Jednak chciałem wam pokazać kilka z nich, które moim zdaniem najbardziej przypadną wam do gustu, a cała konfiguracja nie zajmie dużo czasu, dzięki czemu będziecie mogli szybko umilić sobie czas starymi nostalgicznymi tytułami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top